Daca un salariat nu are stagiu de cotizare complet beneficiaza de concediu medical pentru carantina?

Valabil la data de 10.11.2020

Daca un salariat nu are stagiu de cotizare complet beneficiaza de concediu medical pentru carantina?

EXEMPLU:

Daca un salariat nu are stagiu de cotizare complet poate beneficia de concediu medical pentru carantina?

SOLUTIE:

Salariatul care nu are stagiul complet de cotizare, poate beneficia de concediu medical pentru carantina cf. cu OUG 30/2020, art. XVI.

Articolul complet din OUG 30/2020 care reglementeaza concediul medical pentru carantina il gasiti mai jos.

Text OUG 30/2020 pentru modificarea si completarea unor acte normative, precum si pentru stabilirea unor masuri in domeniul protectiei sociale in contextul situatiei epidemiologice determinate de raspandirea coronavirusului SARS-CoV-2 valabil la data de 10.11.2020

Art. XVI
Articolul 9 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.074 din 29 noiembrie 2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile ulterioare, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 9
(1) Persoanele asigurate prevazute la art. 1 alin. (1) si (2) au dreptul la concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, fara îndeplinirea conditiei de stagiu de asigurare, in cazul urgentelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor si SIDA. Lista cuprinzând urgentele medico-chirurgicale, precum si bolile infectocontagioase din grupa A este stabilita prin hotarare a Guvernului.
(2) In scopul prevenirii imbolnavirilor, persoanele asigurate prevazute la art. 1 alin. (1) si (2) au dreptul la concediu si indemnizatie pentru carantina, fara indeplinirea conditiei privind stagiul de asigurare."

BAZA LEGALA:

OUG 30/2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *